×
PPL Parcelshop

Osm způsobů alternativní přípravy kávy

Káva už se dávno nepřipravuje jen z kávovaru na espresso. Čím dál populárnější jsou v poslední době alternativní přípravy kávy. Jsou na bázi filtrované kávy a můžete jimi výrazně ovlivnit kvalitu výsledného nápoje. Není divu, že se často používají pro přípravu těch nejlepších výběrových káv. A jaké druhy přípravy filtrované kávy existují? Pojďme se na ně společně podívat.

1. AeroPress

Chcete vynikající kávu a rychle? Dobře vám poslouží tento nový vynález. Díky Aeropressu získáte tu nejlepší kávu, kterou si v domácích či kancelářských podmínkách zvládnete sami připravit. Existuje buď klasická, nebo obrácená metoda přípravy. V obou případech do vynálezu přidáváte čerstvě namletou kávu, kterou zaléváte horkou vodou. V posledním kroku Aeropress kontrolovaným pohybem stlačíte a vyprázdníte tím celý obsah do šálku. Díky jednoduché a rychlé přípravě je Aeropress oblíbenou variantou přípravy kávy na cestách.

2. Džezva

Turek, jak ho známe, nemá s tureckou kávou nic společného. Ta se naopak připravuje v nádobě zvané džezva a jde o vůbec nejstarší přípravu kávy na světě. V tureckých kavárnách a na trzích se s kávou v džezvě setkáte běžně, u nás tolik populární není, a je to škoda. Příprava je totiž velmi jednoduchá a výsledná káva lahodná. Do džezvy nalijete studenou vodu, přidáte malé množství cukru a velmi jemně namletou kávu. Džezvu postavte na oheň a kávu nechte zpěnit. V tu chvíli nádobku odstavte z ohně a posléze ji zase na plamen vraťte a zpěnění dvakrát opakujte. Pozor, káva by nikdy neměla začít vařit.

3. French Press

Na přípravu kvalitní kávy nepotřebujete kávovar za desetitisíce. Bohatě vám postačí levný a skladný french press. Snadno se obsluhuje i udržuje. Do skleněné nádobky vsypete potřebné množství hrubě mleté kávy, zalijete horkou vodou o teplotě 93 °C, dobře promícháte, přiklopíte sítkem s víčkem a sítkem tlačíte vzniklou krustu dva centimetry pod hladinu. Káva se extrahuje 3–4 minuty, sítko poté dotlačíte ke dnu a kávu můžete slít do šálku.

4. Chemex

Moderní kavárny takzvané třetí vlny se bez něj neobejdou. Tento zajímavý prostředek na výrobu kávy si pomalu, ale jistě získává srdce milovníků dobré kávy. Příprava kávy v chemexu se podobá překapávači, který si popíšeme níže. Do horní části skleněné nádoby vložíte papírový filtr, který propláchnete větším množstvím horké vody. Poté vsypete odpovídající množství středně jemné mleté kávy a nalijete do ní malé množství vody. Poté se začnou uvolňovat bubliny oxidu uhličitého a prokapávat první kapky do spodní části nádoby. V tu chvíli dolijte vodou a promíchejte. Opakujete, než spotřebujete vodu určenou k přípravě a po dobu maximálně 4–5 minut.

5. Moka konvička

Oblíbený doplněk téměř každé italské domácnostiMoka konvička funguje na jednoduchém principu rozpínavosti vody při ohřívání. Výsledná káva je slabší než espresso, ale mnohem silnější než například překapávaná káva. Při přípravě se nalévá horká voda z konvice do spodní části. Do zásobníku nasypete na sítko jemně mletou kávu a zarovnáte s okrajem. Kávu přivedete k varu a jakmile začne přetékat do horního zásobníku, zmírníte plamen a přiklopíte víčko.

6. Phin filtr (Vietnamská káva)

Phin filtr je tradiční vietnamský překapávač na přípravu vietnamské kávy. Nápoj v něm připravíte velmi snadno a navíc během několika minut. Nejprve do sklenice přidáte kondenzované mléko. Do překapávače nasypete 2–3 lžičky hrubě namleté kávy, přiklopíte ji vnitřním sítkem a jemně zatlačíte. Posléze přiléváte vodu, která postupně překapává z filtru do skleničky.

7. Překapávač (dripper)

Dříve se tomu říkalo (a stále říká) překapávač, zejména v nových kavárnách se ale už setkáte s názvem dripper. S metodou přípravy filtrované kávy přišla paní Melita Benz už v první polovině 20. století. Dnes se na její propagaci podílí především japonská sklářská firma Hario. Příprava v dripperu je podobná chemexu. Do držáku založíte filtr, propláchnete ho horkou vodou a nasypete středně jemně mletou kávu. Do té nalijete malé množství vody, kterou budete postupně dolévat podle toho, jak se začnou uvolňovat bubliny oxidu uhličitého.

8. Vacuum pot

Zní a vypadá jako přístroj z jiného světa, vacuum pot ale přináší naprosto dokonalý a vizuálně nádherný kávový rituál. Do spodní baňky naléváte už vroucí vodu a poté usadíte na hrdlo horní část s upevněným filtrem. Pod spodní částí zažehnete zdroj tepla a nestačíte se divit. Voda přetlakem páry vystoupá do horní části a v tu chvíli nastává čas, kdy nasypete kávu, zamícháte a necháte 2 minuty extrahovat. Poté co odstraníte zdroj tepla, začne ve spodní části vznikat podtlak a káva se přes filtr přefiltruje zpátky dolů.

Pokud patříte k opravdovým milovníkům dobré kávy, alternativní způsoby její přípravy vám nesmí uniknout. Vyzkoušejte si klidně jednu po druhé anebo si nechejte v kavárně vysvětlit, jak na to, abyste si doma dokázali připravit dokonale lahodnou filtrovanou kávu

Přidat komentář
Reakce na příspěvek
Prosím, přihlašte se Pro přidání komentáře.

Hlavní nabídka

Informace